DİŞ TAŞLARI / TARTAR TEMİZLİĞİ

Diş taşı nedir, nasıl oluşur?

Dişler etkili bir şekilde fırçalanmadığında, alınan gıdalar dişler üzerinde birikir. İlk başlarda yumuşak olan bu birikintiler, tükürük içerisindeki kalsiyumun çökelmesiyle taşlaşır. Diş taşı ya da tartar dediğimiz bu birikintiler, yoğun bakteri içerir ve sertleştiği için fırçalamayla çıkmaz.

Diş taşlarını temizletmezsem neler olur?

Diş taşları ya da tartar yoğun bakteri barındırır. Bu bakteriler dişeti içine nüfuz ederek diş eti hastalığına neden olur. İlk önce dişetinde şişlik ve kanama görülür. Tartar temizlenmediğinde, hastalık dişi çevreleyen kemiğe yayılır. Eriyen kemikle beraber dişeti çekilir ve dişeti çekilmesi, dişin sallanıp kaybedilmesine kadar ilerler.

Dişlerimde çürük olmamasına rağmen, dişlerim sallanıyor ne olabilir?

Özellikle orta yaş gurubu hastalarımız, dişlerinde çürük olmamasına rağmen dişlerini kaybettiklerini söylerler. Dişeti hastalığı genellikle yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Erken yaşlarda başlamasına rağmen diş kayıpları genellikle 40’lı yaşlarda görülür. Ağız bakımını ihmal eden hastamızda dişi saran kemik zamanla erir. Kemik desteğinden yoksun kalan diş de sallanmaya başlar ve kaybedilir.

Diş fırçalarken diş etlerim neden kanıyor?

Diş eti kanaması, dişeti hastalığınız olduğunu gösterir. Bu hastalığın nedeni diş taşı (tartar) ve yoğun plaktır. Eğer diş eti kanaması şikâyetiniz varsa mutlaka bir diş hekimine görünmeniz gerekir.

Sağlıklı dişetleri nasıldır?

  • Gülkurusu, pembe renktedir.
  • Sıkıdır, dişlere sıkıca tutunmuştur.
  • Yüzeyi portakal kabuğu gibi pürtüklüdür.
  • Fırçalarken kanamaz.
  • Ağrı ve şişlik gözlenmez.

Metin Akay Clinic

Gülüşünüz Bizimle Parlıyor

Metin Akay Clinic olarak sizlere en yenilikçi diş sağlığı çözümlerini sunuyoruz. Modern teknoloji, uzman doktorlar ve hasta odaklı hizmet anlayışımızla, sağlıklı ve güzel bir gülüşe adım atın. Metin Akay Clinic ile gülüşünüzdeki farkı keşfedin!