DİŞ SIKMA / BRUKSİZM

Diş sıkmanın belirtileri nelerdir?

Gece uykuda farkında olmadan dişlerinizi sıkıyorsanız veya bir yakınınız bu konuda sizi uyardı ise sizde bruksizm var demektir. Bu rahatsızlık, baş, kulak, çene-yüz ağrıları, kulak çınlaması, çene ekleminden ağzı açarken ses gelmesi, ağız açmada kısıtlılık, ağrı veya çenede kaymalar şeklinde belirtilerle kendini gösterir. Çoğu kez klinik belirti vermeden, yıllarca devam eden, bazen de akutlaşıp, insanları adeta canından bezdiren bir rahatsızlıktır. Diş hekimleri bruksizm hastalarını klinikte muayene ettiğinde, dişlerin kesici kenarlarında aşınmaya bağlı diş boylarının kısaldığını, diş yüzeylerinde çok ince çatlakların oluştuğunu görebilirler. Ayrıca hastalarda diş mine dokusunun incelmesine bağlı, soğuk- sıcak hassasiyetleri fazla olmaktadır. Bu hastalarda herhangi bir travma yokken diş mine kırıkları ya da daha önceden yapılmış restorasyonların kırılması gibi durumlarla da karşılaşılır.

Farkında olmadan çene ekleminizde ve yüz kaslarınızda, aşırı yüklenmeye sebep olabilecek şekilde dişlerinizi sıkar ya da gıcırdatırsanız, ileriki dönemlerde eklemde bozulmalara yol açarak, kalıcı çene eklemi rahatsızlıkları  luşturabilirsiniz. Ayrıca çene eklemi rahatsızlıkları, çene ve yüz bölgesinde maruz kalınan bir travmayla da gelişebilir.

Diş Sıkmanın Tedavisi

Tedavinin amacı dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır.

Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbiriyle temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması sorununun tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Ancak gece koruyucuları genellikle tek başına yeterli olmayabilir.

Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerin de uygulanması gerekmektedir:

– Stres terapisi
– Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler
– Kas gevşetici ilaç uygulanması
– Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi
– Eksik olan dişlerin yerine konulabilmesi için protez uygulamaları.

Metin Akay Clinic

Gülüşünüz Bizimle Parlıyor

Metin Akay Clinic olarak sizlere en yenilikçi diş sağlığı çözümlerini sunuyoruz. Modern teknoloji, uzman doktorlar ve hasta odaklı hizmet anlayışımızla, sağlıklı ve güzel bir gülüşe adım atın. Metin Akay Clinic ile gülüşünüzdeki farkı keşfedin!