Cerec Cad/Cam Teknolojisi ile Diş Estetiği

DİGİTAL GÜLÜŞ TASARIMI

Görüntüleme sistemlerindeki gelişmelerle birlikte hasta ağzından eski tip kaşıkla ölçü almak yavaş yavaş rafa kalkmış yerine yüksek çözünürlükteki kameralar ile alınan dijital ölçüler kullanılmaya başlanmıştır. Estetik diş hekimliğinde en sık yapılan E-max –zirkonyum –laminate veneer gibi metalsiz porselen restorasyonların tamamı bu tip makinelerde yapılmaktadır. Ölçü alırken Dijital Ölçü Sistemleri kullanıldığından, hastamızdan ayrı olarak ölçü kaşıkları ve ölçü maddeleri ile ölçü almaya gerek kalmaz.

Estetik diş hekimliği için hastamız kliniğe geldiğinde öncelikle muayenesi yapılır, fotoğrafları çekilir ve estetik beklentileri karşılıklı konuşularak belirlenir. Yapılması gerekenler planlanarak hastanın ilk ölçüleri alınır ve mock-up’lar hazırlanır. Mock-up yapılırken hastanın kendi dişleri üzerinde herhangi bir işlem yapılmadan özel malzemelerle yapılması hedeflenen dişlerin tasarımı yapılır ve hasta hekim karşılıklı konuşarak estetik bir gülüş oluşturmak için mock-up üzerinde değişiklikler yaparak asıl yapılacak olan dişlerin son durumu belirlenir. Hastamız bunu beğenip onay verdiğinde dişlerin yapımına başlanır.

Modelde dizayn edilen bu tasarım, hastanın kendi ağzında görebilmesi hedeflenerek, porselen olmayan bir materyal ile hastanın ağzına henüz hiç bir tedavi yapılmadan nakledilir. Bu şekilde hedeflenen tasarım birebir olmasa da çok yakın bir şekilde hastanın beğenisine sunulur. Hastanın uygulanan tasarımdan memnuniyeti veya değiştirilmesini istediği kısımlar hekimle beraber tartışılarak, ihtiyaca göre dişlerin; şekil, boyut, hizalama ile ilgili istenen sonuca ulaşılır.

Cerec ile yapılan dişler klinik ortamında dijital ölçü alındıktan sonra bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak tasarlanır. Özel bloklar kazınarak en kısa sürede hazırlanan dişler yüksek dayanıklılık ve en üst seviye estetik sunar. Sistemin frezleme (milling) ünitesiyle mikronluk hassasiyette üretilir ve aynı seansta da hastanın ağzına takılabilir. Tekrarlayan seanslara gerek olmadığı için zaman tasarrufu sağlanır. Özellikle yoğun çalışanlar için cazip bir alternatiftir. İnley, onlay, lamina gibi küçük restorasyonlar ağız içinde yapılan hazırlıklarla birlikte saatler içinde hastaya teslim edilebilir. Daha komplike köprü restorasyonları ya da estetik ön bölge restorasyonlarında cila ve makyaj uygulamaları amacıyla seans sayısı artabilir.

Metin Akay Clinic

Gülüşünüz Bizimle Parlıyor

Metin Akay Clinic olarak sizlere en yenilikçi diş sağlığı çözümlerini sunuyoruz. Modern teknoloji, uzman doktorlar ve hasta odaklı hizmet anlayışımızla, sağlıklı ve güzel bir gülüşe adım atın. Metin Akay Clinic ile gülüşünüzdeki farkı keşfedin!