AĞIZ KANSERİ

Ağız kanserlerinin oluştuğu bölgeler sıklıkla; dil, ağız tabanı, dil köküne yakın yumuşak damak alanları, dudaklar ve dişetleridir. Ağız kanserleri erken dönemde teşhis edilerek tedavi sağlanmazsa yayılarak sürekli ağrıya, fonksiyon kaybına, ağız ve yüzde tedaviyle düzeltilmesi mümkün olmayan şekil bozukluklarına, hatta ölümlere neden olabilir. Diş hekimine düzenli aralıklarla gidilmesi ağız kanserlerinin erken tanısı açısından da önemlidir.

Ağız kanserinin sebepleri nelerdir ?

Ağız kanserinin nedeni tam olarak bilinmez. Bununla beraber, tütün ürünleri, alkol ve bazı besinlerdeki kansere neden olan maddeler ve özellikle ağız dışı bölgelerde (dudak gibi) fazla güneş ışığına maruz kalınması gibi faktörlerin kanser riskini arttırdığı bilinmektedir. Genetik yatkınlık da ağız kanseri için risk faktörleri arasındadır.

Ağız kanserinin muhtemel belirtileri nelerdir ?

– Ağız içinde veya etrafında beyaz veya kırmızı renkli alanların oluşması
– Ağız içinde hassas, tahriş olmuş, kabarık veya kalınlaşmış alanların oluşması
– Seste boğukluk veya boğazda yutulamayan cisim hissi
– Çiğneme ve yutma güçlüğü
– Dil ve çene hareketlerinde zorlanma
– Dil veya ağzın diğer bölgelerinde his kaybı, uyuşukluk
– Alt veya üst çenede meydana gelen şişlikler ve bunun mevcut protez uyumunun bozulması

Ağız kanseri lezyonları başlangıç döneminde ağrısızdır ve bu nedenle de ihmal edilebilir. Kanser ilerleyerek sağlıklı ağız dokularında hasar oluşturdukça ağrı şikâyeti de başlar. Kişinin ağız kanserini fark etmesi güç olabilir. Erken tanı için en ufak bir değişiklikte diş hekimine gidilmesi son derece önemlidir. Ayrıca düzenli diş hekimine gitme alışkanlığı erken tanıda önemli rol oynar.

Metin Akay Clinic

Gülüşünüz Bizimle Parlıyor

Metin Akay Clinic olarak sizlere en yenilikçi diş sağlığı çözümlerini sunuyoruz. Modern teknoloji, uzman doktorlar ve hasta odaklı hizmet anlayışımızla, sağlıklı ve güzel bir gülüşe adım atın. Metin Akay Clinic ile gülüşünüzdeki farkı keşfedin!