AĞIZ BAKIMI VE HİJYENİ

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?

Dişleri ve diş etlerini temizlemek için doğru fırçalama önemlidir. Hekiminizin önerdiği diş fırçası olmalıdır. Böylece fırçalama işlemi sırasında dişler ve diş etleri zarar görmez. Diş fırçalama işlemi küçük hareketlerle, diş etini de içine alacak şekilde yapılmalı, özellikle en arka dişlerin, dolgu ve kronların temizliğine önem verilmelidir.

Dişler aşağıdaki sırayla fırçalanmalıdır:

– Üst dişlerin dış yüzeyleri, alt dişlerin dış yüzeyleri fırçalanmalıdır
– Üst dişlerin iç yüzeyleri, alt dişlerin iç yüzeyleri fırçalanmalıdır
– Üst ve alt dişlerin çiğneyici yüzeyleri fırçalanmalıdır
– Dil fırçalanmalıdır

Fırça diş etinin başladığı bölgeye 45 derece açıyla yerleştirilir.Fırçanın kılları hem diş yüzeyine hem de dişetine temas etmelidir. Dişlerin dış yüzeylerini fırçalarken diş fırçası 2-3 dişi içine alacak şekilde, arkaya ve öne yuvarlak hareketler yaparak diş etinden dişe doğru fırçalanmalı; daha sonra yandaki 2-3 diş için de aynı işlem tekrarlanmalıdır. Dişlerin dış yüzeylerinin fırçalanması tamamlandıktan sonra iç yüzeylerine geçilmelidir. İç yüzeylerde de fırçalama işlemi aynıdır. Ön dişlerin arka kısmında diş fırçası dik tutulur. Fırçanın ön yarısı kullanılarak yukarı ve aşağı hareketlerle alt ve üst ön dişlerin iç yüzeyleri fırçalanır. Diş fırçası dişlerin çiğneyici yüzeyi üzerine yerleştirilir ve ileri-geri hareketle alt ve üst arka dişlerin çiğneyici yüzeyleri fırçalanır. Dişlerin fırçalanması tamamlandıktan sonra dil de fırçalanmalıdır. Dil yüzeyindeki kötü koku oluşturulan bakteriler uzaklaştırılır.

Diş fırçamı ne sıklıkla değiştirmeliyim?

Diş fırçanızın kılları aşınma belirtileri gösterince değiştirmelisiniz. Bu da genellikle 2- 3 ayda bir değiştirmenizi gerektirir. 

Kullandığım diş macunu önemli mi?

Ağız hijyenizin sağlanmasında diş macunundan daha çok diş fırçalama teknikleri önemlidir. Doğru fırçalama ile diş etleri sağlığı korunabilir.

Hekiminizin önerdiği diş macununu kullanmanız daha doğru olacaktır.

Dişlerimi günde kaç kere fırçalamalıyım?

Dişlerinizi günde en az iki kez, özellikle kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce fırçalayınız. Diş fırçalama işlemi bitince dili de fırçalamak gerekir. Dişlerin yanlış fırçalanması, diş etlerine zarar verebilir ve diş minelerinin aşınmasına neden olabilir.

Metin Akay Clinic

Gülüşünüz Bizimle Parlıyor

Metin Akay Clinic olarak sizlere en yenilikçi diş sağlığı çözümlerini sunuyoruz. Modern teknoloji, uzman doktorlar ve hasta odaklı hizmet anlayışımızla, sağlıklı ve güzel bir gülüşe adım atın. Metin Akay Clinic ile gülüşünüzdeki farkı keşfedin!